A Turisztikai Világszervezet (United Nations World Tourism Organization - UNWTO) az idei év első nyolc hónapjáról kiadott World Tourism Barometer című jelentéséből kiderül, hogy tovább nő a külföldről Magyarországra érkező turisták száma.
Az előzetes adatok szerint világszinten 781 millióra, azaz 4,8 százalékkal - szám szerint 36 millió fővel- nőtt a turisták száma az előző év azonos időszakához képest. A fejlett országokban kissé gyorsabb (5,8 százalékos) volt a növekedés, mint a fejlődő országokban (3,7 százalékos).
A nemzetközi turizmus a növekvő globális feszültségek ellenére várakozáson felül teljesít - hangsúlyozta a jelentésben Taleb Rifai, a Turisztikai Világszervezet főtitkára. Hozzátette: az ebola vírus a várakozások szerint nem érinti jelentősen a szektort, az érintett afrikai országok együttes részesedése a világ nemzetközi turizmusából 1 százalék körüli.
A nemzetközi turisztikai költés szerint tíz legnagyobb küldőpiac közül az első helyen álló Kínát 16,4 százalékos növekedés jellemezte. Jelentősen bővültek a nemzetközi utazásokra fordított kiadások továbbá Franciaországban (9,7 százalékkal), Olaszországban (7,5 százalékkal) és az USA-ban (5,6 százalékkal). Az orosz utazók 2014 vizsgált időszakában 4,4 százalékkal többet áldoztak külföldi utazásokra, ezzel szemben az Egyesült Királyság turisztikai kiadásai 13,2 százalékkal csökkentek.
Oroszországról az elemzés kiemeli, hogy az egyes desztinációkat eltérően érinti az orosz kiutazások visszaesése. Bár az elmúlt időszakban több tour operátor csődje is nehezítette az orosz kiutazó turizmus alakulását, a kiutazások száma továbbra is jelentős.
A geopolitikai helyzet és az egészségügyi kockázatok következtében a turisztikai szakemberek kevésbé optimisták, de így is pozitív várakozásokkal tekintenek a 2014-es évből hátralévő időszakra.
Az eddigi adatok összhangban vannak a UNWTO 2014-es előrejelzésével: az egész évet tekintve a nemzetközi turistaérkezések számának növekedése várhatóan 4-4,5 százalék között lesz. A becsült növekedési ütem kismértékben tér el a 4,7 százalékos 2013-as értéktől, azonban meghaladja a hosszú távra előre jelzett évi átlagos 3,8 százalékos növekedést 2010 és 2020 között.
Európában 3-4 százalék közötti növekedés várható a Turisztikai Világszervezet várakozása szerint.